چه چیزی به سئو آسیب می رساند؟ آسیب به سئو

عوامل موثر بر سئو

بدترین کابوس برای سئو افت ناگهانی رتبه کلمات کلیدی است، زیرا در این صورت تمام تلاش ها از بین می رود. افت سایت بسیار طبیعی است و نمی توانید از آن جلوگیری کنید اما می توانید آن را به حداقل برسانید. موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود آسیب به سئو و در نتیجه باعث کاهش رتبه سایت می شوند.

عوامل موثر بر سئو

سئوی پاییز

16 عاملی که به سئو آسیب می رساند

 1. بسیاری از لینک های خارجی با کیفیت پایین.
 2. تغییر مسیرهای اشتباه
 3. از محتوای تکراری استفاده کنید.
 4. شما اخیرا عنوان یا متا تگ های خود را به روز کرده اید.
 5. شما اخیراً تغییراتی در محتوا ایجاد کرده اید.
 6. از تگ Noindex، فایل Robots.txt و ویژگی Nofollow به اشتباه استفاده کنید.
 7. سایت باید ترافیک بی کیفیت زیادی داشته باشد.
 8. گوگل به تازگی الگوریتم رتبه بندی خود را به روز کرده است.
 9. عمدا یا ناخواسته حق چاپ را نقض می کند.
 10. رقابت محلی افزایش یافته است.
 11. سایت شما با دستگاه های تلفن همراه سازگار نیست و برای جستجوی صوتی آماده نیست.
 12. قربانی سئو منفی باشید.
 13. سایت ناگهان خطرناک شد.
 14. شما لینک های زیادی دارید که به سایت های دیگر اشاره می کنند.
 15. شما اخیراً لینک داخلی وب سایت خود را تغییر داده اید.
 16. شما اخیرا صفحات بی کیفیت زیادی را به سایت خود اضافه کرده اید.
 17. لینک های بی کیفیت با تعداد زیاد
از دست دادن ارتباط

از دست دادن اتصال ضعیف

ایجاد رابطه ضعیف

هر لینک یا لینکی که برای تغییر رتبه سایت خریداری شود می تواند مستقیما بر سئوی سایت تاثیر بگذارد که به آن لینک های بی کیفیت می گویند. لینک های بی کیفیت اغلب از نظرات اسپم، راهنماهای مقاله و مواردی هستند که می توانند به سئو آسیب وارد کنند. برای شناسایی لینک های نامعتبر، باید با مدیر وب سایت خود تماس بگیرید و لینک های ورودی سایت خود را بررسی کنید. احتمالا گوگل پیامی برای شما ارسال می کند که از شما می خواهد لینک های ورودی به سایت خود را تغییر دهید.

  آموزش محصولات سئو در وردپرس - محصولات سئو وردپرس - SEO ایران

ارسال مطالب تکراری

اگر به تازگی شروع به تولید محتوای تکراری در سایت خود کرده اید، می تواند بر سئوی سایت شما تأثیر بگذارد و باعث از دست دادن رتبه شما شود. ارسال یک مقاله جدید در سایت شما که دارای متن تکراری است یا دارای H1 تکراری است، نتایج Google SERP شما را کاهش می دهد. این می تواند مستقیماً به سئوی شما آسیب برساند.

می توانید از ابزارهایی مانند SEMrush استفاده کنید تا بفهمید کدام صفحات در سایت شما دارای محتوای تکراری هستند. این ابزار می تواند تشخیص دهد که کدام قسمت از محتوای شما تکراری است، که بخش های تکراری را برای شما مشخص می کند. البته صفحاتی با محتوای بسیار کم نیز به عنوان محتوای تکراری شناخته می شوند.

متا تگ ها یا عنوان سایت را به روز کنید

اگر اخیرا متا تگ های سایت خود را تغییر داده اید، قطعا سایت شما دچار نوسان می شود. اگر به تازگی عنوان سایت خود را تغییر داده اید، موقعیت سایت شما در نتایج جستجو تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر عنوان سایت شما در یک شرکت طراحی وب بود و آن را به طراحی سایت تغییر دادید، قطعا موقعیت شما تغییر خواهد کرد.

تغییراتی در محتوای سایت ایجاد کنید

احتمالاً بعد از ایجاد تغییرات در محتوای سایت خود خواهید دید که موقعیت شما در نوسان است. به عنوان مثال، اگر در سایت H1 خود تغییراتی ایجاد کنید، موقعیت شما به سرعت تغییر می کند. به طور کلی ایجاد تغییرات کلی در محتوا باعث آسیب به سئو سایت می شود.

  زومیت سئو - سئو، سئو

از تگ های Noindex و فایل های Robots.txt استفاده کنید

اکثر وب مسترها برخی از مسائل مهم را که می تواند تاثیر زیادی بر رتبه سایت داشته باشد نادیده می گیرند. مواردی که قطعا به سئو سایت آسیب وارد می کند استفاده نادرست از تگ Noindex و فایل robot.txt است. اگر محتوای شما ایندکس نشده است یا در رتبه بندی گوگل افت کرده اید، باید robot.txt را بررسی کنید و مطمئن شوید که مانع از خزیدن ربات های گوگل در سایت شما نمی شود.

اگر در برخی از صفحات سایت خود دچار افت شدید، مطمئن شوید که تگ های noindex و nofollow در سایت شما وجود ندارد.

  Noindex و Robots.txt

برچسب ها بدون فهرست و فایل Robots.txt

ترافیک با کیفیت پایین دریافت کنید

در واقع ترافیک با کیفیت پایین یکی از عواملی است که ممکن است به سئو سایت شما آسیب نرساند، اما به صورت غیر مستقیم این کار را انجام می دهد. اگر متوجه شدید که سایت شما ترافیک کم کیفیت زیادی داشته است، قطعا سایت شما لینک های بی کیفیت یا لینک هایی از سایت های نامناسب دریافت می کند. این عوامل باعث می شود گوگل متوجه شود که کاربران از سایت شما راضی نیستند، بنابراین رتبه شما قطعا کاهش می یابد.

افزایش رقابت محلی بین سایت ها

اگر تعداد محدودی سایت در کلاس خود دارید، لازم نیست برای افزایش موقعیت خود سخت کار کنید. اما در صورت افزایش تعداد سایت ها، قطعا رتبه سایت شما تغییر خواهد کرد. این بدان معناست که افزایش تعداد مشاغل آنلاین می تواند به سئو آسیب برساند. برای جلوگیری از این کاهش، بهتر است به دنبال کلمات کلیدی مورد نظر خود باشید و رقبای خود را شناسایی کنید.

  جریمه گوگل چیست؟ 3 دلیل اصلی برای تحریم سایت

نتایجی که اظهار شده

اگر به مواردی که باعث آسیب به سئو سایت می شود توجه نکنید در واقع زحماتی که برای کسب جایگاه بهتر انجام داده اید از بین می رود. با این کار موقعیت شما در نتایج سرویس گوگل کاهش می یابد. سعی کنید موارد فوق را فهرست کنید و به عنوان چک لیست سئو همراه خود داشته باشید و با این چک لیست دائما سایت خود را بررسی کنید.

سوالات متداول

1چه عواملی می تواند به سئو آسیب برساند؟

از عوامل مهمی که می تواند به سایت آسیب برساند می توان به لینک های بی کیفیت، محتوای تکراری، برچسب های غیر شاخص و … اشاره کرد.

2چه عواملی بر سئو تاثیر منفی می گذارد؟

مواردی مانند صفحاتی که زمان زیادی برای بارگذاری نیاز دارند، حذف شدن و … باعث می شود خزنده های گوگل سایت شما را به خوبی بررسی نکنند.

3چرا سایت در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود؟

افت شدید رتبه در اکثر موارد به دلیل تغییر اساسی در سایت است که باعث نوسانات جدی در سایت می شود.

چرا سئو؟