فایل ROBOTS – فایل TXT چیست؟

برنامه فایل TXT

امروزه یکی از کاربردی ترین فرمت ها در سئو فایل TXT است. درون این فایل ها در واقع متن استانداردی وجود دارد که به ترتیب با استفاده از NOTEPAD یا TEXTEDIT در ویندوز و مک نوشته می شود. قالب بندی فایل TXT بسیار ساده است و از هیچ قالب بندی پیروی نمی کند. شما می توانید آنها را با هر برنامه ویرایش متنی تغییر دهید. مهمترین کاربر این فرمت ها می تواند باشد فایل ROBOTS در سئو ذکر شده است. در زیر به بررسی انواع این فایل ها، کاربرد آنها، نحوه استفاده و ایجاد آنها می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

ROBOTS.TXT چیست؟

یکی از مهم ترین تکنیک های فنی برای سئو، استفاده از فایل ROBOTS.TXT است. شما می توانید از این فایل ها برای بهینه سازی صفحات سایت خود برای ایندکس یا مشاهده توسط ربات های گوگل استفاده کنید. در واقع، این فایل‌ها ربات‌های جستجوگر گوگل را هدایت می‌کنند تا بین صفحات سایت شما بخزند. اما باید توجه داشته باشید که نحوه استفاده از آنها و همچنین ساخت آنها نیاز به دانش خاص خود دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

به نوعی می توانید از فایل های ROBOTS.TXT برای غیرقابل دسترس کردن تعداد زیادی از صفحات برای ربات های گوگل استفاده کنید. عملکرد این فایل ها بسیار شبیه به تگ NOINDEX است اما متفاوت است. اگر یک تگ Navindex را به سربرگ هر صفحه اضافه کنید، آن صفحه دیگر ایندکس نمی شود. (گاهی اوقات یک استثنا وجود دارد که سایت ما با وجود تگ Navindex هنوز توسط روبات ها خزیده می شود.)

دلایل استفاده از ROBOTS.TXT

دلایل استفاده از ROBOTS.TXT

مزایای ROBOTS.TXT

ربات های گوگل را برای دسترسی به صفحات سایت مدیریت کنید

امروزه یکی از مهمترین کاربردهای فایل ROBOTS مدیریت ربات های گوگل برای دسترسی به صفحات، محتوا و فایل های سایت می باشد. زیرا اگر برخی از فایل ها یا صفحات توسط ربات های گوگل اسکن شوند تاثیر بسیار بدی بر سئو می گذارد. برخی از سایت‌ها ممکن است نیاز به استفاده از محتوا یا فایل‌هایی داشته باشند که خط‌مشی‌های Google را نقض می‌کنند، اما برخی از کاربران ممکن است.

  گوگل چگونه مترادف ها را تشخیص می دهد؟ تشخیص مترادف

سرعت بازدید ربات های گوگل از سایت خود را افزایش دهید

یکی دیگر از دلایل مهم استفاده از فایل ROBOTS افزایش سرعت بازدید ربات های گوگل از صفحات سایت شماست. از آنجایی که هرچه اطلاعات یا صفحات کمتری در سایت شما موجود باشد، ربات ها یا ربات های گوگل سریعتر صفحات سایت شما را بررسی می کنند. در نتیجه صفحات سایت سریعتر ایندکس می شوند.

اتصالات را با ROBOTS.TXT مدیریت کنید

یکی دیگر از مزایای استفاده از فایل ROBOTS استفاده از URL CLOACKING یا مخفی کردن URL صفحات سایت است. شما می توانید از این تکنیک سئو برای نمایش محتوای مختلف به کاربران و همچنین موتورهای جستجوی گوگل استفاده کنید. اما در استفاده از آن باید بسیار مراقب باشید، زیرا URL CLOACKING یک کلاه سیاه سئو است و باید توسط کارشناسان سئو انجام شود.

استفاده از دستورات موجود در فایل ROBOTS را بررسی کنید

با استفاده از یک سری دستورات در فایل های ربات می توانید سطح دسترسی کاربران و همچنین ربات های گوگل را مشخص کنید. دستورات زیر هستند:

استفاده از دستورات موجود در فایل ROBOTS را بررسی کنید

درباره استفاده از دستورات فایل ROBOTS

تیم USER-Agent

می توانید از دستور USER-AGENT برای فرمان دادن به ربات های گوگل به دو روش استفاده کنید. ابتدا می توانید با استفاده از ستاره یا * به تمام ربات های گوگل فرمان دهید. در غیر این صورت، اگر می خواهید فقط یک ربات از دستور شما پیروی کند، باید نام ربات را در مقابل برچسب USER-AGENT قرار دهید.

دستور DISALLOW

با استفاده از این دستور می توانید به ربات های گوگل دستور دهید که از محتوا یا صفحات سایت شما بازدید نکنند. به عنوان مثال، اگر می خواهید از ایندکس شدن عکس ها در سایت خود جلوگیری کنید، ابتدا باید تمام عکس های خود را در پوشه ای در هاست خود قرار دهید و سپس URL را در فایل ROBOTS وارد کنید. برای این کار می توانید موارد زیر را بنویسید:

  تاثیر نیم فاصله در سئو ؛ آیا گوگل نقطه ویرگول را می فهمد؟

عامل کاربر: *

غیرفعال کردن: / تصاویر

دستور ALLOW

شما می توانید از این دستور در فایل ROBOTS استفاده کنید تا مشخص کنید کدام فایل در فایلی که DISALLOW است اجازه مشاهده توسط ربات های گوگل را دارد.

نحوه ایجاد و استفاده از فایل ROBOTS

یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از ایجاد این فایل ها باید در نظر داشته باشید این است که ابتدا بررسی کنید که آیا سایت شما در گذشته این فایل را ایجاد کرده است یا خیر. برای فهمیدن این موضوع می توانید وب سایت خود را به صورت زیر در گوگل تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید.

www.seoiran.com/robots.txt

نحوه ایجاد و استفاده از فایل ROBOTS

با نحوه ایجاد و استفاده از فایل ROBOTS آشنا شوید

اگر با صفحه ERROR 404 مواجه شدید، به این معنی است که هیچ فایل ROBOTS برای سایت شما ایجاد نشده است. اما اگر دستورات ROBOTS.TXT را مشاهده کردید، باید با استفاده از هاست خود آن را تغییر دهید. در غیر این صورت می توانید با ایجاد یک فایل TXT با استفاده از ابزارهای مناسب مانند Notepad یک فایل ROBOTS برای سایت خود ایجاد کنید. در نهایت آن را در کنترل پنل یا از طریق FTP در ریشه سایت ذخیره کنید.

پیوند بین فایل ROBOTS و SEO

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که فایل ROBOTS در سایت خود را بررسی کنید تا از مسدود شدن بخش های مهم سایت جلوگیری کنید. برای انجام این تست می توانید از کنسول جستجوی سایت خود استفاده کنید.

پیوند بین فایل ROBOTS و SEO

فایل ROBOTS را با سئو مرتبط کنید

  • هنگام مسدود کردن فایل های سایت خود بسیار مراقب باشید تا فایل هایی مانند فایل های CSS یا JS در سایت شما مسدود نشوند. زیرا در صورت مسدود شدن سایت شما با عواقب بسیار بدی مواجه خواهد شد.
  • باید توجه داشته باشید که اگر از پنل وردپرس برای سایت خود استفاده می کنید، نیازی به مسدود کردن فایل های WP-ADMIN و … در سایت خود ندارید، زیرا این کار توسط متا تگ های موجود در این پنل انجام می شود.
  • ترجیحا سعی کنید برای جلوگیری از سئو کلاه سیاه از دستورات زیاد استفاده نکنید.
  آیا تغییر رنگ برجسته ، برجسته و رنگی بر سئو تاثیر می گذارد؟

بیشتر بدانید: چه چیزی به سئو آسیب می رساند؟

خلاصه فایل های متنی ROBOTS

امروزه یکی از مهمترین کاربردها یا کاربردهای آن فایل TXT در سئو سایت باشید. زیرا می توانید از این فرمت برای ایجاد فایل ROBOTS که یک تکنیک سئو است برای سایت خود استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که این تکنیک بسیار حساس است و باید توسط متخصص سئو انجام شود.

زیرا می توانید از این تکنیک برای انجام سئو با کلاه سیاه برای سایت خود استفاده کنید. همچنین با مطالعه این مقاله متوجه شدید که ساخت این فایل ها بسیار آسان است و با یک سری دستورات خاص انجام می شود. همچنین اگر می خواهید خدمات سئو را از یک شرکت سئو دریافت کنید، سئو ایران می تواند به خوبی پاسخگوی نیاز شما باشد.

سوالات متداول

1آیا نبود فایل ROBOTS برای سئو مضر است؟

نه، ضرری ندارد، اما اگر از آن استفاده کنید، سئوی سایت خود را بهبود بخشیده اید.

2آیا استفاده از URL CLOACING برای سئو مجاز است؟

خیر، این تکنیک سئو کاملا مغایر با قوانین الگوریتم های گوگل است و استفاده از آن توصیه نمی شود.

3مهمترین کاربرد فایل ROBOTS چیست؟

با استفاده از این فایل می توانید از بازدید ربات های گوگل از مطالب یا صفحات بی فایده سایت خود جلوگیری کنید که تاثیر زیادی در بهبود سئوی سایت شما خواهد داشت.