تولید Pilar و محتوای خوشه ای بر اساس سئو

اهمیت خوشه پیلار چیست؟

ستون و خوشه روشی از تولید محتوا است که با توجه به اهداف سایت، تولید محتوا و لینک دهی سلسله مراتبی انجام می شود. صفحات ستونی آنها مهمترین بخش سایت هستند. در واقع ما محتوای اولیه داریم که صفحه فرود ماست و برای کمک به سئو سایت، هر محتوای مرتبطی را که تولید می کنیم به صفحه نردبان لینک می کنیم. این صفحه طوری عمل می کند که انگار همه صفحات را پیوند می دهد.

صفحات ستونی صفحه ستون

صفحات ستونی بخشی از استراتژی به نام گروه بندی موضوعی هستند. این نیز روشی است که از ستون مرکزی به عنوان مرکز محتوای اصلی استفاده می کند. صفحات ستون به افرادی که محتوا را می خوانند کمک می کند تا همه چیز مرتبط را بیاموزند. در واقع از این صفحات برای آموزش نیز استفاده می شود.

بدیهی است که هرچه ستون های مفید بیشتری داشته باشید، قطعا بازدیدکنندگان بیشتری خواهید داشت. محتویات یک ستون و یک خوشه آنها به شما کمک می کنند تا تجربه کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگان سایت خود ارائه دهید و این باعث افزایش اعتماد افراد به برند شما می شود.

صفحات ستونی

صفحات ستونی

صفحات خوشه ای چیست؟

صفحه خوشه از چند بخش محتوا تشکیل شده است که بر اساس موضوعات اصلی و فرعی طبقه بندی می شوند. در واقع صفحات کلاستر پوشش کامل و جامعی از یک موضوع خاص ارائه می کنند. مزیت این صفحات این است که وقتی بازدیدکنندگان به سایت شما مراجعه می کنند، به راحتی می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند و نیازهای خود را برطرف کنند. اگر محتوای پیلار و کلاستر همراه با سئو باشد، زمانی که نیازهای کاربران سایت شما برآورده شود، تعامل افزایش می یابد و در نتیجه سئو بهبود می یابد. صفحات خوشه ای آنها سه بخش اصلی دارند که عبارتند از صفحه ستون، محتوا و پیوندها.

  مشاور سئو حرفه ای کیست؟

تاثیر ستون ها و خوشه ها بر سئو

صفحات و کلاسترهای ستونی نقش بسیار مهمی در سئو و استراتژی بازاریابی محتوا دارند. بنابراین اگر می خواهید رتبه سایت خود را در صفحات گوگل SERP افزایش دهید، باید در ایجاد این صفحات بسیار دقت و هوشمندی داشته باشید.

در هر محتوای تخصصی حتماً از اصطلاح خاصی استفاده می شود که قطعاً واژه های مهم در این زمینه است. در نتیجه این عبارت در اکثر مطالب استفاده خواهد شد و با لینک دادن به صفحه پیلار علاوه بر بهبود سئو، تعامل کاربر با سایت افزایش می یابد.

خوشه ستونی

صفحات خوشه ای عمیق

موضوعات مناسب برای ستون ها و صفحات خوشه ای

صفحات خوشه باید مطابق صفحات نردبان ایجاد شوند. به طور طبیعی یک موضوع مناسب برای صفحات خوشه ای برای کمک به صفحات ستون. مثلا:

 • موضوعات مرتبط با برند، محصولات و خدمات شما.
 • موضوعاتی که تقاضای زیادی دارند و در واقع افراد بیشتری به دنبال آنها هستند.
 • صفحاتی که در آن درس ارسال کرده اید یا به یک سوال مهم پاسخ داده اید.

چرا از صفحات پیلار و خوشه ای استفاده کنیم؟

از زمانی که گوگل الگوریتم مرغ مگس خوار را معرفی کرد، بازاریابی محتوا کاملاً تغییر کرده است. گوگل از سال 2013 روی کلمات کلیدی و صفحات تمرکز نکرده است. این بدان معنی است که شما مجبور نیستید روی صفحات فرود خود تمرکز کنید و همچنین باید به موضوعات فرعی و ستون ها و صفحات خوشه ای توجه کنید. تولید محتوا با سئو و استفاده از صفحات ستونی و خوشه ای دسترسی کاربران به محتوای مورد نظر را آسان تر می کند.

  Google Lighthouse چیست؟ فانوس دریایی گوگل

چگونه یک صفحه ستون ایجاد کنیم؟

اول از همه، ایجاد یک صفحه ستونی بسیار شبیه به ایجاد صفحات دیگر است. یکی از مواردی که باید در مورد محتوای Pilar و کلاستر در نظر داشته باشید این است که مخاطبان خود را بشناسید و آنها به دنبال چه چیزی هستند. باید روی کلمه کلیدی مورد نظر خود تمرکز کنید و آن را به خوبی تجزیه و تحلیل کنید. همچنین بدانید به کدام صفحات لینک خواهید داد. اکنون که می خواهید صفحه Pilar خود را ایجاد کنید، به موارد زیر توجه کنید:

 1. صفحات ستون باید به خوبی موضوعات فرعی را پوشش دهند و در واقع مکمل وبلاگ ها باشند.
 2. در این صفحه باید سوالات مشخص و جامعی در مورد کلمه کلیدی خود بپرسید. سوالاتی که با چرا و چگونه شروع می شوند.
 3. شما باید سئوی داخلی خود را بر روی صفحات اصلی متمرکز کنید و از بهترین تکنیک های سئو داخلی استفاده کنید.
 4. این صفحات باید در مکان هایی قرار گیرند که بیشترین بازدید را در سایت دارند.
 5. استفاده از فیلم ها، تصاویر، پادکست ها و … را در این صفحات فراموش نکنید.

مزایای صفحات ستون و کلاستر برای سئو

صفحات Pillar و صفحه Cluster مزایای زیادی برای آن دارند سئو دارند. در واقع محتوای پیلار و کلاستر بر اساس سئو است. از مزایای این صفحات سئو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. به افزایش رتبه سایت کمک زیادی خواهند کرد.
 2. آنها URL ها را به خوبی پیوند می دهند.
 3. باعث می شود موتورهای جستجو به محتوای سایت شما دسترسی بیشتری داشته باشند.
 4. گوگل دقیقا می داند که شما به دنبال چه هستید.
 5. صفحات ستون و کلاستر به شما امکان می دهند به محتوای فرعی خود نیز دسترسی داشته باشید.
 6. آنها به ربات های گوگل کمک می کنند تا صفحات شما را راحت تر بخزند.
 7. صفحات ستون و کلاستر با الگوریتم EAT گوگل سازگاری زیادی دارند.
  گوگل چگونه محتوای خوب را تشخیص می دهد؟ سئو ایران، سئو سایت

نتایجی که اظهار شده

به طور کلی، استفاده از Pilar و محتوای خوشه ای باعث می شود تا کاربران به راحتی به آنچه به دنبال آن هستند دست پیدا کنند. مزیت استفاده از Pilar و Cluster نه تنها برای جستجو گران است، بلکه از آنها برای جلب اعتماد کاربران سایت خود استفاده می کنید و این باعث افزایش رتبه شما در صفحات SERP گوگل و در نتیجه بهبود سئوی شما می شود.

سوالات متداول

1بهینه سازی محتوای ستون چیست؟

پیلار پیج حاوی محتوای با کیفیتی است که موضوع اصلی را به خوبی پوشش می دهد. صفحه ستون می تواند ترافیک سایت را افزایش دهد.

2چگونه یک صفحه کلاستر ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک صفحه خوشه ای ابتدا باید در مورد کلمه کلیدی مورد نظر تحقیق کنید و سپس یک موضوع جامع را شناسایی کنید. در نهایت، شما باید محتوای با کیفیت ایجاد کنید و بهترین تکنیک های سئو داخلی را به کار ببرید.

3هدف اصلی استفاده از صفحه ستونی و خوشه ای از صفحات چیست؟

در واقع این صفحات هم برای جستجوگر و هم برای صاحب سایت مفید هستند. هدف اصلی از ایجاد این صفحات این است که موتورهای جستجو به راحتی مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند و این باعث افزایش موقعیت سایتی می شود که از این صفحات استفاده می کند.