تاثیر ساختار URL بر سئو

ساختار URL مناسب سایت

تاثیر ساختار URL بر سئو یکی از رایج ترین سوالات در بین کارآموزان سئو است، زیرا URL ها می توانند تاثیر زیادی بر ایندکس شدن یا نبودن صفحات سایت شما داشته باشند. در واقع آدرس وب سایت آدرس صفحات این سایت است که کاربران و همچنین موتورهای جستجوی گوگل از طریق آن می توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند. پس می توان نتیجه گرفت که تاثیر ساختار URL بر سئو این مقدار زیادی است و در انتخاب آن باید به نکات مهم زیادی توجه کنید.

بیشتر بدانید: URL چیست؟

ساختار URL در صفحات سایت

همانطور که گفته شد URL ها بسیار مهم هستند. زیرا URL هر صفحه با ارزش ترین شاخص برای موتورهای جستجو برای شناسایی صفحات و بهبود سئو است. در نتیجه باید آدرس صفحات سایت خود را انتخاب کنید تا شناسایی آن برای موتورهای جستجو و کاربران آسان باشد. یکی از مهمترین خدمات سئو که باید از یک شرکت سئو انتظار داشته باشید، طراحی و انتخاب بهترین URL ها برای صفحات سایتتان است. در اینجا برخی از مهمترین مسائل مربوط به ساختار URL آورده شده است.

نکات گوگل در مورد ساختار URL

توصیه های گوگل به کاربران خود در مورد ساختار URL ها

توصیه گوگل در مورد ساختار صحیح URL

گوگل نکاتی را برای افرادی که می خواهند رتبه سایت خود و همچنین سئو سایت خود را بهبود بخشند، ارائه کرده است، از جمله:

  • یکی از مهم ترین نکات گوگل برای صاحبان سایت این است که نسبت به سایت خود بسیار حساس بوده و همیشه آن را زیر نظر داشته باشند. اگر لینک های خراب یا URL های معیوب وجود دارد و مشاهده می کنید، آنها را اصلاح کنید تا از خراب شدن سایت خود جلوگیری کنید.
  • نکته بسیار مهم دیگر استفاده از URL های بسیار کوتاه است تا موتورهای جستجوگر گوگل به راحتی و به سرعت صفحات شما را شناسایی کنند.
  • یکی دیگر از توصیه های بسیار مهم گوگل به کاربرانش استفاده از فایل txt در صفحاتی است که نمی خواهید موتورهای جستجوگر گوگل از آنها بازدید کنند.
  آموزش سئو پیشرفته در سئوی ایرانی

بیشتر بدانید: بهینه سازی URL

نکات مهم برای ساخت URL در صفحات سایت

همانطور که از مطالب بالا می توانید مطالعه کنید، باید در انتخاب URL مناسب برای صفحات سایت خود بسیار دقت کنید. اما به طور کلی در انتخاب URL باید به چند نکته بسیار مهم توجه کرد که عبارتند از:

نکات مهم برای ساخت URL در صفحه سایت

نکات مهم برای ساخت URL

حروف اضافی را از URL حذف کنید

یکی از مهمترین موارد در انتخاب URL حذف حروف اضافی است. مهم نیست که از چه زبانی برای ایجاد URL سایت خود استفاده می کنید، مهم است که هیچ حروف اضافی ظاهر نشود. بهتر است URL تا حد امکان واضح باشد تا گوگل بتواند به سرعت محتوای سایت شما را بررسی کند.

از کلمات کلیدی موجود در URL استفاده کنید

قرار دادن کلمات کلیدی برای سایت شما در URL های صفحه می تواند کمک زیادی به بهبود سئو شما کند. به این ترتیب موتورهای جستجوگر گوگل رابطه بین صفحات سایت شما را درک خواهند کرد و در نهایت احتمال ایندکس شدن صفحات شما توسط گوگل بسیار بالاست. اما باید توجه داشته باشید که نباید در مورد کلمات کلیدی صفحه خود در URL زیاده روی کنید، زیرا این کار تاثیر منفی بر سئوی شما خواهد داشت.

از فضای URL استفاده کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام نوشتن URL برای صفحات سایت خود باید به آن توجه کنید، قرار دادن فاصله یا “-” بین کلمات است. همچنین باید مراقب باشید که از فضا برای ایجاد فاصله بین URL های خود استفاده نکنید، زیرا این کار تأثیر بسیار منفی بر سئوی شما دارد.

  ارزش موقعیت پیوندهای داخلی در صفحه را بررسی کنید

آیا URL کوتاه مفید است؟

نکته مهم دیگر در مورد تاثیر URL در سئو، انتخاب یک URL کوتاه و مفید است. زیرا هرچه طول URL های شما کمتر باشد، ارزش آنها برای موتورهای جستجوی گوگل بیشتر است. توصیه می کنیم یک URL مختصر تا 60 کاراکتر انتخاب کنید.

از عنوان در URL استفاده کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای دسترسی آسان به URL سایت خود انجام دهید، استفاده بهینه از عنوان سایت (بدون حرف اضافه و جملات کوتاه) است.

تاثیر تغییر URL بر سئو

یکی از مهم ترین مواردی که باید در هنگام تغییر URL یک صفحه در نظر داشته باشید این است که تغییر URL یک صفحه باعث گمراهی موتورهای جستجوگر گوگل در هنگام ورود به سایت شما می شود. در نتیجه، تمام صفحاتی که قبلاً ایندکس شده اند، و همچنین تمام پیوندهای این صفحه در سایت های دیگر قابل حذف هستند. به همین دلیل برای جلوگیری از چنین مشکلات بسیار بزرگی بهتر است از Redirect 301 استفاده کنید. در واقع، تغییر مسیر موتورهای جستجوی گوگل را از سایت قبلی شما به سایت جدید شما هدایت می کند.

بیشتر بدانید: اهمیت ساختار سایت در سئو

تاثیر تغییر URL بر سئو

نکات مهم برای تغییر URL صفحات سایت

URL فارسی یا انگلیسی

سوال رایج دیگری که بسیاری از زبان آموزان سئو می پرسند این است که آیا URL را به فارسی بنویسیم یا انگلیسی. این سوالی است که برای هر وب سایت متفاوت پاسخ داده می شود. برای درک این موضوع باید به دو نکته توجه ویژه داشت:

URL فارسی یا انگلیسی

نحوه انتخاب زبان URL

  1. ابتدا باید سایت های رقیب را برای وب سایت خود شناسایی کنید و سپس به آدرس صفحات آنها نگاه کنید. اگر اکثر رقبای سایت شما از یک زبان منحصر به فرد مانند انگلیسی در URL صفحات خود استفاده کرده اند، شما باید از همان زبان استفاده کنید.
  2. سپس باید به این نکته توجه کنید که اگر از فارسی برای نوشتن آدرس صفحات سایت خود استفاده کرده اید، باید تمامی آدرس های سایت خود را به یک زبان بنویسید.
  الگوریتم MUM - تاثیر الگوریتم MUM بر SEO

خلاصه ای از تاثیر ساختار URL بر سئو

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم تاثیر ساختار URL در مورد سئو این یکی از مهمترین مسائلی است که بسیاری از کارآموزان سئو با آن مواجه هستند. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که URL ها در صفحات سایت چه تاثیر زیادی بر سئو سایت شما دارند. همچنین متوجه شده اید که برای انتخاب URL باید به چند نکته مهم مانند کوتاه بودن، استفاده نکردن از حروف اضافه، استفاده از خط تیره و این موارد برای بهبود سئو توجه کنید. ناگفته نماند که آدرس وب سایت باید از یک نوع باشد تا موتورهای جستجوگر گوگل برای خواندن آدرس های سایت شما مشکلی نداشته باشند.

سوالات متداول

1تاثیر ساختار URL بر سئو چیست؟

URL ها در واقع اصطلاحات کوتاه و مفیدی هستند که موتورهای جستجوی گوگل می توانند از آنها برای شناسایی و فهرست بندی محتوای صفحات سایت شما استفاده کنند.

2ساختار URL صفحات سایت چگونه باید باشد؟

شما باید از URL برای صفحاتی در سایت خود استفاده کنید که دارای زیرمجموعه ها و همچنین دسته بندی های خاص هستند تا موتورهای جستجوی گوگل بهتر بتوانند پیوند بین صفحات سایت شما را شناسایی کنند.

3علاوه بر استفاده از ریدایرکت 301، چگونه می توانید از گوگل برای اطلاع رسانی آدرس سایت جدید استفاده کنید؟

استفاده از کد متعارف راه دیگری برای خزیدن URL قبلی سایت شما به یک صفحه جدید است.